Nalewka z barciaka
Nalewka z barciaka ulowego
Do przygotowania nalewki z larw barciaka wykorzystujemy roztarte larwy i 70% alkohol etylowy. Jednym ze sposobów uzyskania larw barciaka jest nabycie od pszczelarza odpowiednich plastrów i uzyskanie larw. (film jak uzyskać larwy niedługo na naszym kanale YouTube)
Proporcje 2 : 10 ( barciak : alkohol) z czasem ekstrakcji 10 dni. Następnie filtrujemy i łączymy z miodem leśnym w proporcji objętościowej 3 : 1.
Uzyskaną nalewkę przelewamy do butelek najlepiej z ciemnego szkła. Przechowujemy w temperaturze pokojowej w ciemnym miejscu.
Skład chemiczny larw i ekstraktów etanolowych z larw barciaka
węglowodany, białka i tłuszcze, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych (~`50 %) oraz steroli (~ 30%).
witamin E
ceraza (działa na płuca i oskrzela, lecząc procesy zapalne i usuwając wydzielinę z tych narządów )
proteaza (wypłukuje blaszki cholesterolowe)
Działanie nalewki
Podczas zażywania nalewki mogą pojawić się objawy alergiczne (katar, kaszel, zaczerwienienie czy świąd różnych części ciała, dreszcze, nasilone poty, nieznaczne podwyższenie temperatury, wysypki na ciele). Takie objawy są wynikiem oczyszczania organizmu z substancji szkodliwych.
Cerraza zawarta w nalewce powoduje wydalanie produktów szkodliwych dla organizmu poprzez skórę i błony śluzowe, czemu towarzyszą objawy podobne do alergii.
Proteaza zawarta w nalewce powoduje zmianę stanu skupienia blaszek cholesterolu oraz ich wypłukiwanie, co oczyszcza i wzmacnia naczynia krwionośne, a także tkankę wątrobową.
Zażywamy nalewkę w ilości około pół łyżeczki. ( Uznaje się, że mała łyżeczka ma 5 mililitrów, więc zażywamy około 2,5 ml)
Potomstwo jednej pary motyli w trakcie rozwoju jest w stanie zniszczyć ok. 500 g woszczyny, podczas gdy w czasie sezonu pszczelarskiego mogą powstać nawet 4 pokolenia dojrzałych owadów